Makaleler

Fistül

Makat çevresinde oluşan apselerden sonra fistül gelişebilir. Yedi sekiz çeşit fistül görülebilmektedir. Bunlardan at nalı fistül, submüköz fistül, ekstrasfinkterik fistül gibi çeşitleri görülebilmektedir. Makat çevresinde bir veya birden çok kuş gözü gibi delik ve bu deliklerden iltihap gelmesiyle karekterize bir hastalıktır. Fistülün makat çevresinde bir dış deliği ve bağırsak içinde bir iç deliği vardır. Bu iki delik arasında ağacın damarı gibi bir yol bulunmaktadır. Zaman zaman dış delik kapandığında o bölgede şişlik ağrı kızarıklık ve ateş görülebilir ayrıca  dış delik açıldığında hastanın şikayetleri geçer.  Belirti olarak makat çevresinde ağrı, irinli akıntı kaşıntı, ıslaklık ve yazın pis koku oluşabilir.

 

Fistül, makat çevresinde oluşan apsenin kendiliğinden açılması veya doktor tarafından açılması (drene edilmesi) sonucu oluşmaktadır.

Fistülün teşhisinde anoskopi rektosigmoidoskopi yapılarak stile ve sond kanül yardımı ile iç ve dış delik ortaya çıkarılır. Bu iki delik arasında
fistül yolu saptanır. Komplike vakalarda fistülografi, MR, Klonoskopi yapmak suretiyle doğru teşhis konulur.

Fistülün 7-8 çeşidi vardır. eğer fi,stül yolu makatı çevreleyen kasların iç tarafından geçiyorsa (ki %80 submiköz tip) lokal anestezi ile ve surgitron (Radyo Frekans Dalgası ile elde edilmiş enerji) ile fistül çıkarılıp tedavisi 10 dk içinde yapılabilmektedir. Bu tedavide hastaya narkoz verilmez işgücü kaybı olmaz hasta hemen işinin başına dönebilir. Eğer fistül yolu makatın çevresindeki kasların dışından geçiyorsa (ki %20'si) sfinkter koruyucu ameliyat yapmak gerekir bu da  hastane şartlarında yapılabilmektedir.